Najczęstszym problemem estetycznym obserwowanym w okolicy czoła są mimiczne zmarszczki poziome oraz nadpotliwość okolicy czoła. Zmarszczki mimiczne powstają na skutek wieloletniej pracy mięśnia czołowego oraz stopniowego zaniku sprężystości skóry pokrywającej czoło. Do powstawania zmarszczek predysponują między innymi: marszczenie czoła, śmiech, czynniki genetyczne, ale również częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Kolejnym ważnym problemem okolicy czoła zgłaszanym szczególnie często przez młodszych pacjentów są zmiany zapalne skóry. Zmiany zapalne skóry powstają na skutek nadmiernej sekrecji gruczołów potowych i łojowych. Zalegające w gruczołach wydzieliny stają się miejscem namnażania bakterii, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zmian zapalnych skóry.
U znacznej większości pacjentów leczenie zmarszczek poziomych czoła może być skutecznie przeprowadzone poprzez czasową denerwację mięśnia czołowego z zastosowaniem toksyny botulinowej. Dzięki podaniu toksyny botulinowej w kilka punktów na skórze czoła uzyskuje się efekt wygładzenia zmarszczek oraz dodatkowo lekkie podniesienie dystalnych części brwi. Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej na skórę czoła widoczne są zwykle po 10-12 dmiach od zabiegu i utrzymują się do 4-5 miesięcy. Niektóre zmarszczki na skórze czoła są głębokie - widoczne zarówno podczas marszczenia czoła (napięcia mięśnia czołowego) jak i w spoczynku. Bruzdy te nazywane są zmarszczaki statycznymi. Do wygładzenia skóry czoła z obecnymi na niej zmarszczkami statycznymi stosuje się podskórne podanie kwasu hialuronowego. Zaletą kwasu hialuronowego jest jego natychmiastowe i długotrwałe działanie, jednakże należy pamiętać, że ten preparat dedykowany jest głównie do wypełniania głębokich zmarszczek statycznych. Leczenie nadmiernej reaktywności gruczołów potowych okolicy czoła przeprowadza się poprzez czasowe zablokowanie wydzielania potu i łoju podając toksynę botulinową śródskórnie. Dodatkowo w celu szybszej regeneracji i odnowienia zdrowej warstwy zewnętrznej skóry zaleca się stosowanie peelingów lekarskich.
Wśród najczęstszych problemów skóry okolicy brwi i oczu mężczyzni zgłaszają
- pionowa zmarszczka międzybrwiowa (lwia zmarszczka),
- obecność kurzych łapek,
- cienie pod oczami,- zmarszczki pod oczami,
Leczenie zmarszczek skóry okolicy oczu i brwi polega na podaniu toksyny botulinowej w mięsień leżączy pod skórą. Zabieg podawania toksyny jest szybki, bezbolesny, zmarszczki wygładzają się po około 7-10 dniach od zabiegu, a efekt utrzymuje się do 4-5 miesięcy.
Usuwanie cieni pod oczami wykonuje się poprzez podskórne podanie kwasu hialuronowego. Preparat podawany jest kaniulą, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast, depozyt kwasu hialuronowego układa się w okolicy doliny łez przez około 14 dni. W tym czasie pacjenci mogą obserwować lekki obrzęk okolicy podoczodołowej, jednakże objaw ten jest krótkotrwały i przejściowy.
Wiotka skóra okolicy oczu jest idealnym celem dla mezoterapii. Podając sole kwasu hialuronowego i polinukleotydy można w krótkim czasie skutecznie nawilżyć, napiąć i rozjaśnić skórę otaczającą oczy.
Kolejnym problemem skóry okolicy twarzy obecnym u mężczyzn są zagłębienia tworzące się w linii łączących skrzydełka nosa z kącikami ust. Zagłebienia te, nazywane bruzdamie nosowo-wargowymi, są efektem pracy mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydełka nosa. Bruzdy nosowo-wargowe mogą również powstawać w miarę przesuwania się podskórnej tkanki tłuszczowej okolicy policzków ku dołowi w kierunku żuchwy. Usuwanie bruzd polega na podawaniu toksyny botulinowej w mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydełka nosa oraz na podskórnym wypełnianiu tego miejsca z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, lub hydroksyapatytu wapnia. Zabieg usuwania bruzd nosowo-wargowych jest szybki, wykonywany w miejscowym znieczulenia, a więc bezbolesny i co najważniejsze dający natychmiastowe efekty. Po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności.