Klinika medycyny estetycznej Warszawa Ochota – Skingen
Menu

Zabiegi na czoło Warszawa

Problemy skóry okolicy czoła

Najczęstszym problemem estetycznym obserwowanym w okolicy czoła są mimiczne zmarszczki poziome, zmiany zapalne skóry oraz nadpotliwość okolicy czoła. Zmarszczki mimiczne powstają na skutek wieloletniej pracy mięśnia czołowego oraz stopniowego zaniku sprężystości skóry pokrywającej czoło. Do powstawania zmarszczek predysponują między innymi: marszczenie czoła, śmiech, czynniki genetyczne, ale również częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Kolejnym ważnym problemem okolicy czoła zgłaszanym szczególnie często przez młodszych pacjentów są zmiany zapalne skóry. Zmiany zapalne skóry powstają na skutek nadmiernej sekrecji gruczołów potowych i łojowych. Zalegające w gruczołach wydzieliny stają się miejscem namnażania bakterii, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zmian zapalnych skóry. Nadpotliwość skóry czoła jest wywołana hipersekrecją gruczołów łojowych i potowych. nadmierne wydzielanie tych gruczołów może predysponować do powstawania miejscowych zapaleń skóry i tworzenia się tzw. zaskórników.

Leczenie zmarszczek poziomych czoła

U znacznej większości pacjentów leczenie zmarszczek poziomych czoła może być skutecznie przeprowadzone poprzez czasową denerwację mięśnia czołowego z zastosowaniem toksyny botulinowej. Dzięki podaniu toksyny botulinowej w kilka punktów na skórze czoła uzyskuje się efekt wygładzenia zmarszczek oraz dodatkowo lekkie podniesienie dystalnych części brwi. Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej na skórę czoła widoczne są zwykle po 10-12 dniach od zabiegu i utrzymują się do 4-5 miesięcy. Niektóre zmarszczki na skórze czoła są głębokie - widoczne zarówno podczas marszczenia czoła (napięcia mięśnia czołowego) jak i w spoczynku. Bruzdy te nazywane są zmarszczaki statycznymi. Do wygładzenia skóry czoła z obecnymi na niej zmarszczkami statycznymi stosuje się podskórne podanie kwasu hialuronowego. Zaletą kwasu hialuronowego jest jego natychmiastowe i długotrwałe działanie, jednakże należy pamiętać, że ten preparat dedykowany jest głównie do wypełniania głębokich zmarszczek statycznych. Leczenie nadmiernej reaktywności gruczołów potowych okolicy czoła przeprowadza się poprzez czasowe zablokowanie wydzielania potu i łoju podając toksynę botulinową śródskórnie. Dodatkowo w celu szybszej regeneracji i odnowienia zdrowej warstwy zewnętrznej skóry zaleca się stosowanie peelingów lekarskich.

Zdjęcia przed i po zabiegu

Katarzyna Dąbrowska - ZnanyLekarz.pl
Przemysław Janik - ZnanyLekarz.pl
Umów wizytę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram