Klinika medycyny estetycznej Warszawa Ochota – Skingen
Menu

Usuwanie zmarszczek palacza Warszawa

Zmarszczki palacza zlokalizowane są na około ust. Powstają na skutek nadmiernej pracy mięśnia okrężnego ust i utrwalają się poprzez wykonywanie powtarzalnych ruchów. Chociaż nazwa może sugerować, że problem ten dotyczy wyłącznie osoby palące, nie jest to jednak prawda. Na powstawanie zmarszczek duży wpływ mają czynniki genetyczne. Osoby, które preferują spożywanie napoi przez słomkę lub posiadające żywą mimikę ust również są bardziej narażone na powstawanie zmarszczek palacza. Na szczęście aktualnie posiadamy skuteczne metody walki ze zmarszczkami. Najczęściej te mało estetyczne oznaki starzenia jesteśmy w stanie usunąć już na jednej wizycie u lekarza. Tak więc jakie są najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza? 

Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

W celu uzyskania najlepszego i najtrwalszego efektu najlepiej jest zdecydować się na wizytę w klinice medycyny estetycznej. Lekarz podczas indywidualnej konsultacji jest w stanie  zaoferować najbardziej odpowiedni zabieg. Likwidacja zmarszczek palacza odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jest to zabieg powszechnie stosowany, bezpieczny oraz bardzo skuteczny.

Czym jest botoks na zmarszczki palacza?

Toksyna botulinowa, znana jest najczęściej pod nazwą handlową Botoks lub Azzelure. Preparat ten to oczyszczone białko toksyny pozyskiwanej z bakterii Clostridum botulinum. Toksyna botulinowa wykorzystywana do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest zatwierdzonym  i bezpiecznym lekiem o szerokim zastosowaniu. Ta silna neurotoksyna trwale łączy się z płytką nerwowo - mięśniową naszego organizmu, czego efektem jest blokada przewodnictwa pomiędzy nerwem a mięśniem i porażenie skurczu mięśnia. Mięsień zostaje rozluźniony a skóra przestaje się marszczyć i kurczyć, dzięki czemu zmarszczki stają się niewidoczne. Działanie botoksu ogranicza się wyłącznie w miejscu podania preparatu. Wraz z upływem czasu następuje tworzenie się nowych połączeń nerwowych i przewodnictwo nerwowo - mięśniowe powraca. Pamiętajmy jednak, że zabieg z wykorzystaniem botoksu to nie tylko likwidacja istniejących już zmarszczek mimicznych, ale również działanie zapobiegawcze, chroniące przed powstawaniem i utrwalaniem się nowych zmarszczek.

Jak przygotować się do zabiegu na zmarszczki palacza?

Wykonanie zabiegu na zmarszczki palacza za pomocą botoksu nie wymaga specjalnej diagnostyki oraz przygotowań przed zabiegiem. Botoks można również stosować wraz z innymi zabiegami medycyny estetycznej.

Przebieg zabiegu na zmarszczki palacza

Usuwanie zmarszczek palacza z wykorzystaniem toksyny botulinowej to prosty i szybki zabieg. Bruzdy palacza udaje się usunąć na jednej wizycie. Lekarz rozpoczyna wizytę od przeprowadzenia krótkiego wywiadu z pacjentem oraz od zbadania okolicy, która ma zostać poddana zabiegowi. Jeżeli nie ma przeciwskazań do wykonania zabiegu to kolejnym etapem jest podanie toksyny botulinowej w okolice mięśnia nad górną wargą. Toksynę botulinową aplikuje się przy pomocy iniekcji. Precyzyjnie odmierzona dawka preparatu zostaje wprowadzona cienką igłą w konkretne miejsca na twarzy. Podanie preparatu jest praktycznie bezbolesne, dlatego podczas zabiegu nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Możliwe jest jednak miejscowe zastosowanie maści o działaniu znieczulającym. Zabieg trwa około 30 minut a pacjent zaraz po nim może powrócić do swoich codziennych obowiązków. 

Postępowanie po zabiegu na zmarszczki palacza

Przez pierwsze godziny po wykonaniu zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz pochylania głowy w dół. Nie należy również masować ani uciskać okolicy poddanej zabiegowi. Przez pierwszą dobę należy stosować delikatne środki do mycia twarzy oraz unikać nakładania makijażu. Nie należy również wykonywać peelingów na okolicę poddaną zabiegowi. Przez kilka dni należy unikać przebywania w bardzo niskich i wysokich temperaturach (np. sauna lub zimowe długie spacery). W celu zminimalizowania wsytąpienia działań niepożądanych warto jest również zrezygnować ze spożywania alkoholu w pierwszej dobie po zabiegu.

Jak szybko widać efekty zabiegu na zmarszczki palacza?

Pierwsze efekty zastosowania botoxu na zmarszczki palacza możemy zaobserwować po 2-3 dniach od zabiegu, wtedy toksyna rozpoczyna swoje działanie. Na pełny efekt należy poczekać około tygodnia.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu na zmarszczki palacza?

Efekt zabiegu zwykle utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Zabieg można powtarzać, jednak nie zaleca się powtarzania go częściej niż co 3 miesiące. Należy pamiętać, że przebywanie w wysokich temperaturach skraca efekt działania botoksu. Dobrze jest zatem zrezygnować z korzystania z sauny oraz solarium, aby wydłużyć efekt. Istnieją również inne czynniki, które wpływają na czas działania botoksu na zmarszczki palacza. Do czynników tych zaliczamy:

 • wiek pacjenta,
 • tryb życia,
 • metabolizm pacjenta,
 • indywidualna odporność na preparat,
 • ilość podanego preparatu,
 • częstotliwość wykonywania zabiegów,
 • częstość skurczu mięśnia poddanego zabiegowi,
 • szybkość procesu regeneracyjnego.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu na zmarszczki palacza?

Lekarz podczas konsultacji dokonuje kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Istnieją jednak pewne przeciwskazania, które uniemożliwiają jego wykonanie. Do głównych przeciwskazań zaliczyć możemy:

 • ciąże,
 • karmienie piersią,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
 • infekcje skóry w miejscu podania preparatu,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo - mięśniowego,
 • stosowanie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg takich leków należących do grup:
 • aminoglikozydów (gentamycyna, kanamycyna, streptomycyna, itp.)
 • cyklosporyn,
 • linkomycyna,
 • tetracyklina,
 • polimyksyna,
 • D-penicylamina (Cuprenil),
 • aminochinolony (hydroksychlorochina, chlorochina),
 • stany wirusowe i zapalne organizmu,
 • stosowanie leków rozrzedzających krew np. aspiryna,
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne np. RZS.

Działania niepożądane po zabiegu na zmarszczki palacza

Mimo tego, że zabieg jest uważany za bezpieczny mogą pojawić się pewne powikłania. W celu zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia należy stosować się do zaleceń lekarza. Zabieg botoksu obarczony jest ryzykiem takim jak:

 • ból w trakcie wprowadzania preparatu pod skórę,
 • ból głowy, który powinien ustąpić po podaniu leku przeciwbólowego,
 • wystąpienie małych siniaków, w miejscach aplikacji,
 • mały, przejściowy obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
 • mrowienie w miejscu wstrzyknięcia.

Działania te mają charakter przemijający i ustępują po około tygodniu.

Czy warto wykonać botoks aby pozbyć się zmarszczki palacza?

Jeżeli zależy nam na promiennie wyglądającej cerze, pozbawionej oznak starzenia to warto jest zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Zabieg ten przeprowadzony przez lekarza specjalistę jest bezpieczny i obarczony małym ryzykiem. Efekty jakie możemy osiągnąć wykorzystując botoks są nieosiągalne za pomocą samej pielęgnacji. Odpowiednio dbając o skórę po zabiegu możemy się cieszyć efektem przez 6 miesięcy. Zmarszczka palacza nie musi być już strapieniem. Przekonaj się sam jak łatwo jest zniwelować niedoskonałości i odbudować poczucie własnej wartości. Jeżeli nadal masz wątpliwości jak pozbyć się zmarszczki palacza nie wahaj się i umów się na konsultację ze specjalistą, który pomoże dobrać zabieg oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.

Katarzyna Dąbrowska - ZnanyLekarz.pl
Przemysław Janik - ZnanyLekarz.pl
Umów wizytę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram