Klinika medycyny estetycznej Warszawa Ochota – Skingen
Menu

Usuwanie grudek perlistych Warszawa

Grudki perliste – informacje

Grudki perliste prącia to drobne, bezbarwne lub cieliste ziarenka o niewielkiej średnicy, pojawiające się na obrzeżu żołędzi prącia. Mają postać punktowych tworów skórnych i mogą występować jako pojedyncze wykwity lub wieniec wokół korony żołędzi. Grudki perliste są bezbolesne, nie dają żadnych niepokojących objawów i nie zbiera się w nich wydzielina. Jest to cecha osobnicza, a nie zmiana chorobowa.

Występowanie grudek perlistych szacuje się na około 10-12% populacji męskiej, a zmiany te nie występują u kobiet. Jednak ich pojawienie budzi niepokój u części pacjentów oraz ich partnerek, zwłaszcza że grudki mogą wyglądać nieestetycznie. Bywają mylone z plamkami Fordyce'a, czy prosakami – również niegroźnymi dermatozami.

Czy grudki perliste prącia są niebezpieczne?

Grudki perliste stanowią problem jedynie estetyczny. Warto mieć jednak na uwadze, że każdą zmianę w okolicy dróg płciowych należy skonsultować ze specjalistą, aby mieć pewność co do faktycznego pochodzenia dolegliwości dermatologicznych. Grudki perliste mogą być bowiem w niektórych przypadkach podobne np. do kłykcin kończystych wywoływanych przez wirus brodawczaka.
Grudki perliste nie są groźne ani nie można się nimi zarazić. Jednak ze względów estetycznych część osób decyduje się na ich usunięcie. Z pewnością nie należy tego robić żadnymi domowymi sposobami, gdyż nie znikną one ani po użyciu maści ziołowych, ani innych niemedycznych metod. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się grudek perlistych prącia.

Grudki perliste – usuwanie

Istnieją trzy skuteczne i potwierdzone metody usuwania grudek perlistych prącia. Wszystkie są bezpieczne i wykonywane przez doświadczonego specjalistę.

  • Laserowe wsuwanie grudek perlistych – usuwanie metodą laserową jest najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem. Laser CO2 podczas jednej sesji odparowuje zmiany, które natychmiastowo znikają, a po zabiegu nie ma żadnych śladów, blizn ani uszkodzeń. Tymczasowo pozostaje niewielki obrzęk, który utrzymuje się przez około 1-2 tygodni, mogą też w tym czasie tworzyć się niewielkie strupki, które znikną po około 10 dniach. W ciągu doby od zabiegu należy unikać kontaktów seksualnych oraz dbać o higienę miejsc intymnych. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu, by całkowicie pozbyć się wszystkich zmian.
  • Plazmowe usuwanie grudek perlistych – usunięcie grudek perlistych plazmą ma podobny przebieg do zabiegu laserowego, jednak zamiast lasera CO2 używa się plazmy, która odparowuje zmiany. Jest to równie bezpieczna i skuteczne metoda, będąca alternatywą dla lasera.
  • Krioterapia grudek perlistych – w tym przypadku zmiany usuwane są poprzez wymrażanie za pomocą ciekłego azotu. Bardzo niska temperatura sprawia, że grudki perliste ulegają złuszczeniu i trwałemu usunięciu.

Oprócz powyższych można spotkać też inne stosowane metody: elektrodesykację oraz interwencję chirurgiczną, ale są to metody mniej polecane.

Zapraszamy na konsultacje leczenia grudek perlistych

W klinice Skingen oferujemy pacjentom profesjonalny zabieg usuwania grudek perlistych metodą laserową CO2. Jest to w pełni bezpieczny i rekomendowany sposób, odbywający się w znieczuleniu miejscowym, dający pewny i szybki efekt, a czas gojenia jest minimalny. Zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami i przeprowadzenia zabiegu w naszej klinice.

Katarzyna Dąbrowska - ZnanyLekarz.pl
Przemysław Janik - ZnanyLekarz.pl
Umów wizytę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram