Klinika medycyny estetycznej Warszawa Ochota – Skingen
Menu

Usuwanie kurzych łapek na twarzy przy oczach Warszawa

Kurze łapki to jedne z najczęściej występujących zmarszczek mimicznych. Będące następstwem nieustannej pracy skóry, mogą pojawić się w okolicach oczu już w 25 roku życia. Z uwagi na fakt, iż dodają one lat oraz utrudniają wykonywanie makijażu, możemy zdecydować się na zabiegi na kurze łapki. Jak przebiegają, czym różnią się stosowane w ich trakcie preparaty oraz jakie są przeciwwskazania do iniekcji z botoxem?

Dlaczego wokół oczu powstają kurze łapki?

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna, a dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych. Każdego dnia intensywnie pracuje na skutek naszego mrugania, mrużenia oczu czy śmiechu. Dodatkowym czynnikiem wywołującym kurze łapki na twarzy jest ekspozycja na słońce, którego promienie UV uszkadzają włókna kolagenowe w skórze, zwiększając jej wiotkość. Wszystkie te elementy sprawiają, że zmarszczki mimiczne mogą pojawić się nawet u osób przed trzydziestką. Na szczęście istnieją skuteczne metody profilaktyczne, które pozwalają spłycić kurze łapki i ograniczyć ich widoczność. Najpopularniejszą z nich są iniekcje z toksyny botulinowej. Jak pozbyć się kurzych łapek z pomocą medycyny estetycznej?

Zabiegi na kurze łapki z użyciem botoxu

Jeśli zależy nam na likwidacji kurzych łapek, najlepsze rezultaty uzyskamy decydując się na podanie toksyny botulinowej. Ta substancja wstrzyknięta w boczną część mięśnia okrężnego oka prowadzi do zablokowania synaps nerwowo-mięśniowych. W konsekwencji dochodzi do relaksacji mięśnia oraz braku możliwości jego kurczenia się, czego następstwem jest spłycenie zmarszczek i regeneracja skóry. Toksyna botulinowa działa wyłącznie w obrębie mięśnia, do którego została podana. Nie ma wpływu na funkcjonowanie pozostałych mięśni, dzięki czemu nie zmienia mimiki całej twarzy, a jedynie jej wybranych obszarów.

Botoks na kurze łapki jest preparatem chętnie wybieranym do zmniejszania widoczności zmarszczek mimicznych i różnego rodzaju niedoskonałości twarzy. Charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem stosowania oraz szybko zauważalnymi efektami. Rezultaty jego podawania są widoczne przez dłuższy czas, a atrakcyjna cena zabiegu jest przystępna dla większości zainteresowanych nim osób. Co istotne, preparaty z toksyną botulinową nie nadają sztucznego wyglądu oraz sprawiają, że twarz wygląda na młodszą i bardziej zrelaksowaną. W konsekwencji są one najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na zachowaniu dobrego wyglądu bez względu na wiek, bez konieczności wykonywania mocno inwazyjnych lub bolesnych procedur w gabinecie kosmetycznym.

Preparaty do zmniejszania widoczności kurzych łapek

Interesuje nas zabieg na kurze łapki? Zdecydujmy się na jeden spośród popularnych preparatów – Botox lub Azzalure. To różne rodzaje toksyny botulinowej typu A, które zapewniają doskonałe rezultaty w walce ze zmarszczkami. Cechują się odmiennym stopniem penetracji – Azzalure wykazuje bowiem większy zasięg działania. Dzięki temu podaje się go nie tak gęsto, jak w przypadku Botoxu. Ten drugi ma natomiast większe stężenie, co pozwala na zastosowanie mniejszej ilości jednostek preparatu. Oba rodzaje toksyny botulinowej wykazują przy tym identyczne działanie, wyróżniając się doskonałą skutecznością w usuwaniu kurzych łapek. Odpowiednio wcześnie podane, zapobiegają utrwaleniu się zagięć skórnych w rejonach intensywniej kurczliwości mięśni, takich jak obszar koło oczu. W przypadku silnych zmarszczek mimicznych, iniekcje botoxu można połączyć z aplikacją kwasu hialuronowego, wypełniającego mocno widoczne bruzdy.

Jak wygląda likwidacja kurzych łapek?

Jak zlikwidować kurze łapki wokół oczu? Na początku udajmy się na konsultację do specjalisty, który przeprowadzi z nami niezbędny wywiad. Po ustaleniu oczekiwanych efektów i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, możemy rozpocząć zabieg na kurze łapki. W razie potrzeby możliwe jest zaaplikowanie środka znieczulającego w postaci kremu lub schłodzenie skóry, aczkolwiek dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej igły cała procedura wywołuje u pacjenta jedynie niewielki dyskomfort porównywalny do ukłucia komara. Specjalista po rozpuszczeniu odpowiedniej porcji botoxu w niewielkiej ilości soli fizjologicznej wykonuje od 2 do 4 wkłuć w okolicy każdego oka. Cały zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Po zastosowaniu botoxu na kurze łapki powinniśmy unikać wysiłku fizycznego przez co najmniej 24 h. W ciągu 4 h po iniekcji niewskazane jest pochylanie głowy oraz masowanie okolic wkłucia. Tydzień przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, natomiast 7 dni przed – przyjmować aspiryny i leków przeciwzapalnych.

Rezultaty zabiegu na kurze łapki

Pierwsze efekty zabiegu na kurze łapki pod oczami powinny pojawić się po około 3 dobach. Na ostateczny rezultat przyjdzie nam poczekać od 7 do 14 dni. Po podaniu botoxu tymczasowy paraliż mięśnia okrężnego oka powinien utrzymywać się przez okres od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie mięśnie stopniowo wracają do normalnego funkcjonowania, a zmarszczki ponownie zaczynają być widoczne. Możliwa jest jednak ich powtórna likwidacja za pomocą toksyny botulinowej. Co więcej, kolejne podania preparatu sprawiają, że fałdki pojawiają się w mniejszym natężeniu i nie są aż tak bardzo widoczne, jak przed pierwszą iniekcją botoxu.

Przeciwwskazania do usuwania kurzych łapek botoxem

Zastosowanie botoxu na łapki kurze jest bezpieczną i skuteczną metodą pozbycia się niechcianych zmarszczek. Taki preparat działa jedynie miejscowo, nie wpływając na organizm jako całość. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których niezalecane jest podawanie toksyny botulinowej. Nie powinna być ona stosowana u osób:

 • ze zdiagnozowaną chorobą neurologiczną,
 • uczulonych na albuminę ludzką,
 • z nowotworami,
 • z ciężkimi chorobami autoimmunologicznymi,
 • z zaburzeniami przewodnictwa mięśniowo-nerwowego,
 • zażywających spektynomycynę oraz antybiotyki z grupy aminoglikozydów,
 • z aktywną infekcją obszaru, w który ma zostać podany preparat na zmarszczki,
 • u kobiet ciężarnych i karmiących.

Botoks na kurze łapki – skutki uboczne

Zabiegi na kurze łapki mogą wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Wśród najczęściej zgłaszanych przez pacjentów niedogodności należy wymienić:

 • chwilowy ból głowy,
 • siniaki w rejonie iniekcji,
 • delikatne mrowienie w okolicy aplikacji botoxu,
 • ból w miejscu podania preparatu,
 • nadmierne wiotczenie mięśni.

Wymienione objawy są jednak krótkotrwałe i łatwo przemijające, ustępując zazwyczaj samoczynnie w ciągu kilku dni, a w przypadku nadmiernego wiotczenia mięśni – w okresie do 4 tygodni.

Kurza łapka na twarzy to defekt, który może pojawić się już u stosunkowo młodych osób. Promieniście rozchodzące się wokół oczu zmarszczki dodają nam lat oraz utrudniają codzienną pielęgnację – z tego względu coraz więcej osób decyduje się na ich profesjonalną likwidację. Podanie toksyny botulinowej to szybki i bezpieczny sposób, aby na długi czas pozbyć się niechcianych fałdek. Z uwagi na możliwość ponownej iniekcji oraz przystępną cenę zabiegu, botox na kurze łapki to najlepszy wybór, aby przez wiele lat cieszyć się młodym i świeżym wyglądem. Przekonaj się o tym na własnej skórze!

Katarzyna Dąbrowska - ZnanyLekarz.pl
Przemysław Janik - ZnanyLekarz.pl
Umów wizytę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram