Klinika medycyny estetycznej Warszawa Ochota – Skingen
Menu

Zabiegi na szyje Warszawa

Problemy skóry okolicy szyji

Najczęstszym problemem estetycznym obserwowanym w okolicy szyji są statyczne zmarszczki poziome oraz zmiany zapalne skóry. Zmarszczki statyczne powstają na skutek wieloletniej pracy mięśnia szerokiego szyji oraz stopniowego zaniku sprężystości skóry pokrywającej szyję. Do powstawania zmarszczek predysponują: częsta i długotrwała praca ust, śmiech i czynniki genetyczne. Kolejnym ważnym problemem skóry szyji zgłaszanym szczególnie często przez młodszych pacjentów są zmiany zapalne skóry. Zmiany zapalne skóry powstają na skutek nadmiernej sekrecji gruczołów potowych i łojowych. Zalegające w gruczołach wydzieliny stają się miejscem namnażania bakterii, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zmian zapalnych skóry. Nadpotliwość skóry szyji jest wywołana hipersekrecją gruczołów łojowych i potowych. Nadmierne wydzielanie tych gruczołów może predysponować do powstawania miejscowych zapaleń skóry i tworzenia się tzw. zaskórników. Zapalenie okołomieszkowe skóry jest jednym z najczęstszych zmian zapalnych okolicy szyji obecnym głównie u mężczyzn. Zmiany zapalne powstają na skutek namnażania się bakterii obecnych w okolicy mieszka włosowego. Objawem klinicznym zapalenia bakteryjnego mieszków włosowych są drobne krostki widoczne na skórze szyji.

Leczenie zmarszczek na szyi

U znacznej większości pacjentów leczenie zmarszczek poziomych czoła może być skutecznie przeprowadzone poprzez czasową denerwację mięśnia szerokiego szyji z zastosowaniem toksyny botulinowej. Dzięki podaniu toksyny botulinowej w kilkunastu punktach na skórze szyji uzyskuje się efekt wygładzenia zmarszczek. Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej na skórę szyji widoczne są zwykle po 10-12 dniach od zabiegu i utrzymują się do 4-5 miesięcy. Niektóre zmarszczki na skórze szyji są głębokie - widoczne zarówno podczas mimiki oraz mówienia (napięcia mięśnia szerokiego szyji) jak i w spoczynku. Bruzdy te nazywane są zmarszczaki statycznymi. Do wygładzenia skóry szyji z obecnymi na niej zmarszczkami statycznymi stosuje się podskórne podanie kwasu hialuronowego. Zaletą kwasu hialuronowego jest jego natychmiastowe i długotrwałe działanie, jednakże należy pamiętać, że ten preparat dedykowany jest głównie do wypełniania głębokich zmarszczek statycznych. Leczenie nadmiernej reaktywności gruczołów potowych okolicy szyji przeprowadza się poprzez czasowe zablokowanie wydzielania potu i łoju podając toksynę botulinową śródskórnie. Dodatkowo w celu szybszej regeneracji i odnowienia zdrowej warstwy zewnętrznej skóry zaleca się stosowanie peelingów lekarskich.

Efekt wygładzenia poziomej zmarszczki statycznej przez podanie kwasu hialuronowego

Dowiedz się więcej:

Katarzyna Dąbrowska - ZnanyLekarz.pl
Przemysław Janik - ZnanyLekarz.pl
Umów wizytę
arrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram