Klinika medycyny estetycznej Warszawa Ochota – Skingen
Menu

Bruksizm Warszawa - przerost mięśni żwaczy

Co to jest bruksizm – objawy i przyczyny przerostu mięśni żwaczy

Jeżeli zdarzyło Ci się, że budzisz się z bólem głowy, karku lub ucha, a jednocześnie Twój partner lub partnerka zwraca uwagę, że zgrzytasz w nocy zębami, to może oznaczać, że cierpisz na bruksizm. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, nie łącząc tych faktów ze sobą i nie zwracając uwagi na charakterystyczne zmiany na szkliwie zębów. Bruksizm jest dolegliwością dość powszechną, która nieleczona może prowadzić do późniejszych powikłań ogólnoustrojowych i przykrych doznań, a także szybkiego niszczenia się zębów.
Bruksizm to niekontrolowane zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami. Jako przyczyny bruksizmu upatruje się reakcji na stres, silne napięcia nerwowe, czy zmiany w obrębie układu nerwowego. Czynnikami miejscowymi mogą być natomiast wady zgryzu, urazy, czy też dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Bruksizm zaliczany jest do zaburzeń psychosomatycznych, gdyż czynniki fizjologiczne idą w parze z psychologicznymi.

Czy bruksizm jest niebezpieczny?

Bruksizm jest dolegliwością, która może być dokuczliwa, a w dłuższej perspektywie ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz estetykę. Osoba, której dotyczy problem, zaciska szczękę nawet 10 razy mocniej, a w nocy zgrzyta zębami, ścierając szkliwo. To powoduje uszkodzenie zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych. Dolegliwości mogą sięgać nawet dalej – konsekwencją są przykurcze mięśni przykręgosłupowych, obręczy barkowej; objawy mogą obejmować także dokuczliwe bóle głowy, bóle karku i pleców i wiele innych. Jeżeli odczuwasz takie symptomy i nie znasz konkretnej przyczyny, to może być nią właśnie bruksizm.

Dolegliwość ta może mieć też konsekwencje natury estetycznej, gdyż zgrzytanie zębami powoduje ścieranie się szkliwa i charakterystyczne zmiany na zębach, a także predysponuje do ich szybszego psucia. Dodatkowo przerost mięśni żwaczy może powodować deformacje w obrębie szczęki.

Leczenie bruksizmu Warszawa

Bruksizm wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu oraz na estetykę twarzy, dlatego nie warto lekceważyć tej dolegliwości. Istnieje kilka polecanych metod leczenia bruksizmu, a to, która będzie najlepsza, zarekomenduje specjalista podczas konsultacji.

  • Jedną z metod leczenia bruksizmu jest zakładanie na noc szyny relaksacyjnej, która powoduje zmianę położenia żuchwy, spadek napięcia mięśni i w konsekwencji niweluje zgrzytanie zębami. Sposób ten jest skuteczny, gdy bruksizm nie jest jeszcze zbyt rozwinięty.
  • Drugą metodą jest psychoterapia, eliminująca przyczynę bruksizmu na tle nerwowym. Jak wspominaliśmy, bruksizm jest najczęściej powodowany przez zaburzenia nerwowe i stres, a podjęcie psychoterapii może skutecznie zniwelować objawy. Jednak taka terapia sprawdzi się, gdy podłoże faktycznie znajduje się w sferze psychicznej. Jest to opcja zalecana we wczesnej fazie, gdy nie ma jeszcze zmian fizjologicznych.
  • Trzecią metodą, rekomendowaną, gdy ani szyna relaksacyjna, ani psychoterapia nie będą skuteczne, jest użycie toksyny botulinowej. Zabieg wykonuje się w klinice medycyny estetycznej. Cechuje się dużą skutecznością i bezpieczeństwem, a na widoczne efekty nie trzeba długo czekać. Rezultaty utrzymują się przez około 6 miesięcy; po tym czasie należy zabieg powtórzyć (przez okres dwóch lat), a na noc zakładać szynę relaksacyjną, by uzyskać poprawę na stałe. Metoda ta może być uzupełniona o psychoterapię, która pomaga pozbyć się źródła problemu.

Leczenie bruksizmu botoksem Warszawa

W klinice prowadzimy leczenie bruksizmu botoksem (toksyną botulinową). Zabieg jest realizowany przez lekarza, po dokładnym zebraniu wywiadu medycznego i rozważeniu ewentualnych przeciwwskazań.
Przeciwwskazaniami do leczenia bruksizmu botoksem tą metodą są: miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona i inne zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, genetyczne schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym, ciąża i okres karmienia piersią, uczulenie na składnik preparatu, problemy z krzepliwością krwi, zakażenia skóry w obrębie twarzy, stosowanie niektórych leków.
Lekarz dopasowuje dawkę botoksu w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Metoda jest skuteczna i bezpieczna, a sam zabieg trwa jedynie kilkanaście minut.
Zachęcamy do konsultacji i podjęcia leczenia bruksizmu botoksem w klinice medycyny estetycznej Skingen w Warszawie.

Katarzyna Dąbrowska - ZnanyLekarz.pl
Przemysław Janik - ZnanyLekarz.pl
Umów wizytę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram